Turistika vo Veľkej Studenej doline

Veľká Studená dolina je vo Vysokých Tatrách výnimočná najväčším počtom plies (26) rôznych veľkostí a charakterov.

Naša dolina je taktiež bohatá na tatranskú faunu i flóru.

Tradičná trasa na Zbojnícku chatu z Hrebienka a Starého Smokovca

2,5 – 3h z Hrebienka (↑ 720m)
3,5 – 4h zo Starého Smokovca (↑ 980m)

Trasa: Turistický chodník Vás ku nám privedie krásnou Veľkou Studenou dolinou z Hrebienka (2,5-3 h), na ktorý sa môžte vyviezť zubačkou zo Starého Smokovca. Tí zdatnejší môžu začať už v Smokovci (30-40min na viac).

Vhodné podmienky: Dá sa skoro za každých podmienok, no najlepšie jún až október. V zime a na jar na lyžiach, snežniciach, ale aj na pešo s mačkami.

Prechod cez Priečne sedlo 2352 m.n.m.

2,5 – 3h (↑ 400m, ↓ 370m)

Trasa: Prechod cez Priečne sedlo (z Veľkej Studenej do Malej Studenej doliny, alebo naopak) je veľmi známi a je vyzvov pre mnohých skúsených turistov, keďže do sedla sa prichádza za pomoci reťazí.
Tento prechod umoznuje spravenie krásneho koliečka Hrebienok > Téryho chata > Priečne sedlo > Zbojnícka chata > Hrebienok. Alebo opak.

Vhodné podmienky: Jún až september, alebo bez snehu a ľadu. Najlepšie za suchých podmienok.

Prechod cez sedlo Prielom 2280 m.n.m.

3 – 3,5h (↑ 370m, ↓ 690m)

Trasa: Veľmi pekná trasa vedie od nás na Sliezsky dom (Velická dolina) cez sedlo Prielom a Poľský hrebeň. Trasa najskôr nastúpa zo Zbojníčky do sedla Prielom, kde začne klesať (celkovo 130m) smerom do Bielovodskej doliny. Potom nastúpa zhruba 50m na Poľský hrebeň a za ním už klesá až na Sliezsky dom o 520 m nižšie.

Vhodné podmienky: Jún až september, alebo bez snehu a ľadu.

Zo Zbojničky do Lysej Poľany

7 – 8h (↑ 300m, ↓ 1260m)

Trasa: Prechod cez sedlo Prielom a následný zostup Bielovodskou dolinou do Lysej Poľany je výnimočný tým, že na väčšine tejto trasy pravdepodobne nestretnete iných turistov. Trasa najskôr stúpa zo Zbojníčky do sedla Prielom a potom nasleduje už dlhý zostup Blievodskou.

Vhodné podmienky: Jún až september, alebo bez snehu a ľadu.